Новини партнерів. Громадською спілкою «Міждержавна Гільдія Інженерів Консультантів» спільно з Асоціацією міст України проведено онлайн-форум на тему «Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України»05.12.2022 1 грудня 2022 року Громадською спілкою «Міждержавна Гільдія Інженерів Консультантів» спільно з Асоціацією міст України проведено онлайн-форум на тему «Зелені фінанси для відбудови та сталого розвитку міст України». Учасники заходу висловили однозначну позицію щодо необхідності запровадження в Україні ринку зелених фінансів.
Для органів місцевого самоврядування розвиток ринку зелених облігацій може мати неабиякий ефект у залучені коштів для відбудови та сталого розвитку територій.
Міста є однією з найбільш кредитоспроможних груп потенційних емітентів зелених облігацій в Україні.
ESG-трансформація стане важливим компонентом адаптації до нових економічних умов, підвищить інвестиційну привабливість громад та ефективність прийняття рішень місцевою владою. Впровадження ESG-принципів зробить міста зручними для життя людей та привабливими для створення і розширення бізнесу.
За результатами Форуму експертами МГІК було акцентовано увагу на подальших кроках, які необхідно здійснити для повноцінного розвитку в нашій країні цього фінансового інструменту, а саме:
– закінчити розробку Порядку відбору та супроводження проєктів екологічного спрямування, які фінансуються за кошти державного і місцевих бюджетів;
– з урахуванням кращих світових практик впровадити стимули для емітентів, як це передбачено урядовою Концепцією запровадження та розвитку ринку зелених облігацій в Україні;
– встановити правовий режим акредитації верифікаторів зелених облігацій;
– розширити повноваження територіальних громад щодо здійснення зовнішніх запозичень;
– підвищувати обізнаність муніципалітетів щодо принципів та механізмів емісії, формувати команди, готувати проекти;
– з метою конкурентного розвитку усіх фінансових інструментів гармонізувати податкове законодавство в частинні оподаткування доходу інвесторів.
«Це перший спільний захід, проведений в рамках підписаного меморандуму між обома організаціями. Форум об’єднав голів міст і громад, представників законодавчої та виконавчої гілок влади, фінансових та банківських установ, міжнародних організацій», – заявив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України, відкриваючи онлайн форум. «Співдія обох організацій вже в рамках цього форуму може підвищити обізнаність як муніципалітетів, так і невеликих громад шодо можливостей та специфіки отримання зеленого фінансування, ринок якого в світі вже оцінюється в понад 2 трлн. дол. США», – додав він.
До учасників форуму звернувся Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. «Держава на усіх рівнях шукає інструменти і можливості залучення фінансування на відновлення територій», – заявив Віталій Безгін. «Зелені облігації, що є світовим трендом, можуть дозволити органам місцевого самоврядування залучати кошти на відновлення. Досвід ДТЕК та Укренерго, які емітували зелені облігації, підтверджує, що це правильний шлях у залученні фінансування» – додав він. Віталій Безгін запевнив у беззаперечній підтримці на законодавчому рівні усіх ініціатив з розвитку «зелених» фінансових інструментів.
З вітальною промовою до учасників також виступила Олена Криворучкіна, народна депутатка України, заступниця Голови Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування, Руслан Гречаник, перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України,
а також Ігор Корховий, заступник Міністра розвитку громад та територій України з питань європейської інтеграції. Вони ще раз підтвердили величезний потенціал та можливості залучення зеленого фінансування у відбудову та розвиток міст і громад.
Відкриваючи першу панель «Сталий розвиток міст: залучення зеленого фінансування та вплив ESG факторів», модератор форуму Ярослав Бєлов, віце-президент Громадської спілки «Міждержавна гільдія інженерів консультантів» зауважив, що внаслідок російського вторгнення в Україну міста та громади зазнали величезних руйнувань. «Пошкоджені адмінбудівлі, медзаклади та заклади освіти. Знищені об’єкти критичної інфраструктури. Збитки вже зараз оцінюються в мільярди доларів США. Але незважаючи на те, що війна ще продовжується, вже зараз виникає необхідність планувати відновлення територій», – заявив Ярослав Бєлов. «Післявоєнна відбудова спонукатиме керівників міст до пошуку джерел та інструментів залучення фінансування, які допоможуть відбудовувати території з врахуванням соціальних, економічних та екологічних факторів», – додав він.
«Випуск зелених облігацій може стати перспективним інструментом залучення коштів для повоєнного відновлення міст», – заявив Юрій Шафаренко, представник директорату з питань економічної політики Офісу Президента України, який виступив першій панелі форуму. «Минулого року Укренерго випустило зелених облігацій на суму 825 млн доларів США, а цьогоріч у листопаді, попри воєнний стан, здійснило першу виплату відсотків на 28,4 млн доларів за цими цінними паперами», – додав він.
Оксана Реміга, старший радник з кредитних операцій в сусідніх країнах з ЄС Європейського інвестиційного банку, розповіла про можливості сталого фінансування для України і програмах Європейського інвестиційного банку.
Олександр Сущенко, керівник напряму «Екологія та енергетика» ПРООН в Україні, поділився з присутніми результатами дослідження щодо таксономії зеленого фінансування в Україні та необхідності розкриття ESG.
Про особливості «озеленення» боргового ринку капіталу в Україні та інших країнах світу розповіла Неллі Пєткова, політичний аналітик відділу зеленого розвитку та глобальних відносин Екологічного Директорату ОЕСD. В своїй презентації вона показала тенденції залучення зеленого фінансування в країнах східної Європи і Азії та порівняла ринки зелених облігацій України й інших країн.
«У Україні є величезний потенціал залучення зеленого фінансування в сталий розвиток міст», – заявив в своїй промові Ігор Кирильчук, національний координатор проекту UNIDO/GEF «Глобальна інноваційна програма чистих технологій для малих та середніх підприємств в Україні». Він розповів про можливості і програми залучення зеленого фінансування в екологічно чисті проекти.
«У межах відновлення України міжнародні інвестори цікавитимуться проєктами, які враховують принципи сталого розвитку та циркулярної економіки», – заявив Олексій Савін, директор Департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проектів ресурсозбереження Укргазбанку. В своїй презентації він представив можливості фінансування сталого розвитку Укргазбанком.
В другій панелі форуму «Зелені облігації як інструмент фінансування місцевих проєктів екологічного спрямування» першим виступив Андрій Фролов, керівник Центру зелених фінансів МГІК. Він поділився з присутніми міжнародним досвідом випуску зелених облігацій, а також розповів про нормативно–правове регулювання й особливості випуску зелених облігацій в Україні.
«Зелені облігації дозволяють залучати кошти за більш вигідними ставками», – заявив Олександр Корень, директор департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів Мінфіну. Він зауважив, що наразі не всі міста та громади мають можливості здійснювати запозичення шляхом емісії облігацій. «Але наразі Мінфін вивчає питання зняття таких обмежень», – додав він.
Про важливість затвердження плану заходів до Концепції запровадження та розвитку ринку зелених облігацій наголосила Вікторія Гнатовська, виконувачка обов’язків Генерального директора Директорату з питань формування енерго- та ресурсоефективної політики Міненерго. «Нам потрібно зробити все можливе, щоб зелені облігації стали цікавими і для інших учасників ринку, зокрема для муніципалітетів», – заявила Вікторія Гнатовська. «Зараз ми обговорюємо проект Плану заходів з реалізації Концепції запровадження та розвитку ринку зелених облігацій в Україні із усіма зацікавленими сторонами», – додала вона.
Про ініціативи Міністерства щодо залучення зеленого фінансування також розповів Віктор Буковинський, заступник Директора департаменту стратегічного планування та відновлення довкілля Міндовкілля. Він також запевнив у роботі над порядком відбору та супроводження проектів екологічного спрямування, які фінансуються за кошти державного та місцевих бюджетів, обумовленого Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», що запроваджує зелені облігації як окремий підвид цінних паперів.
Закриваючи форум Ярослав Бєлов, віце-президент Громадської спілки «Міждержавна гільдія інженерів консультантів», зауважив, що розробка Міндовкілля відбору та супроводження проектів екологічного спрямування, які фінансуються за кошти державного та місцевих бюджетів необхідна насамперед муніципалітетам, щоб запозичати кошти шляхом випуску зелених облігацій.
«Також в Україні потрібно розробити програми підтримки та стимулюючі механізми для органів місцевого самоврядування. Передусім слід звернути увагу на підходи в податковому стимулюванні», – зауважив він. «Також у органів місцевого самоврядування бракує знань щодо підготовки випуску зелених облігацій. Тож слід підтримати підготовку пілотних проектів з випуску зелених облігацій муніципалітетами. На першому етапі таку підтримку можна було б надати містам, що мали досвід у здійсненні місцевих запозичень», – додав він.
«Випуски зелених облігацій містами можуть створити мультиплікаційний ефект і матимуть «цепну реакцію», а позитивні історії випуску зелених облігацій покращуватимуть інвестиційну привабливість, діловий клімат та конкурентоспроможність міст», – заявив Ярослав Бєлов.
Повне відео Форуму українською та англійською мовами можливо переглянути за посиланнями:
|