Тривають технічні обстеження зруйнованих багатоповерхівок міста Харкова26.04.2023 У Харкові готова перша повна інструментальна експертиза будинку на Північній Салтівці. У більш як п’яти тисячах багатоквартирних будинків, пошкоджених у Харкові військами рф, провели перший етап технічного обстеження. За його результатами вирішується, чи потрібні більш глибокі дослідження в кожному конкретному випадку, чи будинок можна ремонтувати. Експертизи другого та третього рівнів тривають не один місяць. Є вже перша багатоповерхівка, на яку готова експертиза третього рівня. Але висновок «Підлягає відновленню» ще не означає, що будуть реконструювати. Наразі остаточно зрозуміло, що майже 50 зруйнованих будинків узагалі зникнуть із мапи міста. Долю тих, що мають значні пошкодження, вирішуватимуть з огляду на фінансову доцільність.
ВІДНОВИТИ МОЖНА ВСЕ, ГОЛОВНЕ – ЦІНА
У найбільш зруйнованому харківському житловому масиві Північна Салтівка практично немає вцілілих будинків. Майже всі влучання в цей район сталися навесні 2022-го. Тисячі вікон поки закриті OSB-плитами.
Ця багатоповерхівка перша, на яку готова експертиза третього рівня.
«Якщо візуально дивитися на цей будинок, то всі думають, що його відновити неможливо. Експертиза каже інше: несна здатність (тримкість – ред.) є – ремонтуйте. Утім, існують обмеження по часу: експерти зазначають, що реконструкція буде вдалою, якщо зробити її протягом року. Якщо ж у такому стані цей будинок “піде” в чергову зиму, доведеться уточнювати експертизу. Розумієте, якщо стоїть контур не закритий, і діють природні фактори – мороз, дощ…» – говорить Богач.
«Коли ми зрозуміємо, що цей кошторис дорожчий від побудови нового, ось тоді й буде прийнято рішення – працювати з цим будинком чи будувати новий», – пояснив Богач.
На сьогодні остаточно зрозуміло, що 49 будинків доведеться знести, їх стан такий, що навіть без експертизи зрозуміла їхня трагічна доля.
ДОСЛІДЖУЄТЬСЯ КОЖНЕ КРІПЛЕННЯ ТА ПЕРЕКРИТТЯ
Отже, коли мешканці Харкова, зокрема, Салтівки, дізнаються про подальшу долю своїх будинків – поки що невідомо.
Наразі експертизи пошкодженого житла в Харкові проводять 15 спеціалізованих фірм. Із початку року департамент ЖКГ уже сплатив за роботи з техобстеження будинків більше 7,7 млн грн. Перший огляд балансоутримувачем коштує 20-30 тисяч, детальне дослідження – 90-100, а інструментальна експертиза, яка, по суті, є лабораторними дослідженнями, обходиться місту в майже 300 тис. грн кожна.
Інструментальна експертиза проводиться протягом двох-чотирьох місяців. Підготовка будинку до неї також потребує часу та витрат.
Тож поки тривають експертні роботи, в місті намагаються ремонтувати будинки, що мають незначні ушкодження. Цим займаються більше десяти будівельних компаній, а також комунальні підприємства.
Одна з найвитратніших статей у відновленні будинків – скління. Склопакети закуплялися за кошти місцевого, державного бюджету, допомагали благодійні організації та фонди. Однак потреба в них і зараз величезна – десятки тисяч штук.
|